تصویر

راهنمایی های شگفت انگیز برای جویندگان کار

هر فرد در طول زندگی خود ممکن است چندین بار تغییر شغل داشته و حتی ۱۲ شغل مختلف را تجربه کند. هرچند این تغییر شغل ها برای یک فرد از مرحله نوجوانی و جوانی تا اوایل بزرگسالی می تواند طبیعی باشد اما در راهنمایی های شگفت انگیز برای جویندگان کار به شما توصیه می کنیم قبل از اینکه وارد فرایند شغل یابی و انتخاب شغل شوید مطالعه مناسبی در رابطه با انتخاب شغل داشته باشید.

چگونه کار رویایی مان را پیدا کنیم ؟

 • انتخاب شغلی مناسب به شما پله های رسیدن به رویاهایتان را خواهد داد

  راهنمایی های شگفت انگیز برای جویندگان کار

  راهنمایی های شگفت انگیز برای جویندگان کار

  بیش از ۱۲۰۰۰ عنوان شغلی مجزا وجود دارد. کدامیک از این مشاغل مناسب شما خواهد بود؟ بیایید با بررسی راهنمایی های شگفت انگیز برای جویندگان کار و مطالعه شغلی پاسخ به این سوال را شروع کنیم. هنگام تصمیم گیری در رابطه با مسیر شغلی یا کار “فعالیت کاری” و “زمینه فعالیت” در نظر گرفته می شود. در یک بررسی شغلی یا حرفه ای حتما مشاغلی را در نظر بگیرید که در ان ها نقاط قوت، علائق، ارزش ها، توانایی ها و شخصیت شما متناسب با آن باشد.

 • مسیر حرفه ایی

 • این مطالعه می تواند مسیر حرفه ای که قبلا انتخاب کرده اید را تایید نموده و یا به شما در انتخاب و جهت دهی مسیر حرفه ای جدید کمک کند. حتی با این تحلیل شغلی شما می توانید در شغل خود مسیرهای انحرافی و جاهایی که می تواند به تصمیمات حرفه ای شما آسیب بزند را به درستی مدیریت نمایید. تغییرات شغلی معمولا به دلیل ناسازگاری با محیط شغلی رخ می دهند. تغییراتی که تعدد و تکثر آن می تواند بهترین سال های زندگی تان برای رشد و توسعه را نابود کند.

  مطالعه شغلی به شما برای بالا بردن دانش تان در رابطه با مشاغل احتمالی که با توانایی هایتان همخوانی دارد کمک خواهد کرد. به عنوان مثال قوی ترین مهارت های حرفه ای شما چیست؟ آیا استعداد مکانیکی دارید؟ آیا استعداد خوبی برای حل مسئله دارید؟ مهمترین و کلیدی ترین علت تطابق شغل با توانایی های ما تاثیر آن بر اعتماد به نفس ماست. چرا که کار کردن بر اساس استعدادهایمان می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس مان شده و این اعتماد به نفس در کار حکم نیتروژن برای یک ماشین مسابقه در رقابت را خواهد داشت.با توجه به آنچه گفته شد آیا حرفه و کاری که انتخاب کرده اید با شخصیت شما انطباق دارد؟ یکی از اساتید و متخصصان شغلی دانشگاه جان هاپکینز به نام جان هالند ویژگی های متناسب با شغل را در شش نوع شخصیت و زمینه حرفه ای خلاصه نموده اند. با کسب دانش در رابطه با نوع شغل و زمینه فعالیت می توانید رضایت شغلی و موفقیت حرفه ای بالایی را به دست آورید. نظریه هالند با نتایج مطالعات گسترده ای همخوانی دارد. شش مولفه شخصیتی هالند عبارتند از:

  • شخصیت قراردادی(سنتی)
  • شخصیت واقع گرا
  • شخصیت جسور
  • شخصیت هنری
  • شخصیت جستجو گر
  • شخصیت اجتماعی
 • استخدام موفق

  استخدام موفق

 • استخدامی موفق

  شما می توانید هر یکی از ویژگی ها را بر اساس مقیاس مشخصی رتبه بندی نمایید. این به شما جهت گیری کلی در رابطه با حرفه مناسب به شما خواهد داد. با این حال چنانچه با یک مشاور حرفه ای کار کنید به شما خواهد گفت که به مقیاس شغلی استاندارد و مهم رغبت سنج شغلی استرانگ پاسخ دهید. این آزمون به عنوان یکی از دقیق ترین ابزارهای سنجش در مشاوره شغلی و تحصیلی به شما کمک خواهد کرد که ابعاد شخصیتی متناسب به حرفه خود را بشناسید. آزمون رغبت سنج استرانگ به شما نشان می دهد که هماهنگی الگوی علاقه مندیتان با افراد موفق در مشاغل گوناگون به چه میزان است. از نتایج این آزمون می توانید برای کشف فرصت های شغلی خود استفاده نمایید. البته افراد شاغل نیز می توانند از این آزمون استفاده نمایند.

 • چرا که آگاهی از توانایی های متناسب با شغل می تواند در انتخاب و تصمیم گیری های حساس شغلی به ما کمک نماید. یکی از آزمون هایی که می توانید به عنوان مکمل آزمون رغبت سنج استرانگ از آن استفاده نمایید آزمون ۱۶ عاملی شخصیت(MBTI) می باشد. این آزمون می تواند در رابطه جنبه های شخصیتی متناسب با علاقه مندی های شما در رابطه با شغل مناسب به شما اطلاعاتی دهد که بتوانید بهترین تصمیم را در رابطه با انتتخاب حرفه مناسبتان داشته باشید.
 • اگر رغبت ها و علاقه مندی های شما(که با استفاده از آزمون رغبت سنج استرانگ سنجیده می شود) و استعدادها و ویژگی های شخصیتی شما( که با استفاده از آزمون ۱۶ عاملی شخصیت(MBTI) سنجیده می شود) همخوان باشند شما دلایل محکمی برای انتخاب شغل مناسب خود خواهید داشت.

دیدگاه خود را بنویسید


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.